Categorie

Muzeul Mănăstirii Agapia

Colecţia de obiecte religioase. Din 1927 până în 1962, la Mănăstirea Agapia a existat un muzeu organizat de prof. I.D. Ştefănescu, din Bucureşti. Din ordinul Mitropolitului Justin Moisescu, în 1962 s-a organizat o colecţie de obiecte religioase. În cele patru săli sunt expuse icoane vechi din secolele XVI-XVIII, o colecţie de cruci vechi sculptate şi filigranate, manuscrise şi tipărituri vechi, panaghere, catui, chivoturi, candele, sfeşnice, broderii, epitrahile, paftale, brâie, icoane brodate, tablouri cu scriitori şi casele în care au locuit la Agapia, scrisori şi fotografii de la anumiţi scriitori ca şi copii după manuscrisele lucrărilor lor scrise în aceste locuri.